Připravte se na štěně! 9 nezbytných vybavení a další potřeby

Pro nového člena vaší rodiny potřebujete celý arzenál nezbytných věcí, které vám i jemu pobyt v novém prostředí zpříjemní. Misky, hračky, pelíšek… a tím to zdaleka nekončí!

 

O tom, že se vaše rodina rozroste o čtyřnohého chlupáče, obvykle víte dopředu. Buď si štěňátko zamluvíte v chovné stanici a čekáte až bude k odběru, nebo o koupi štěněte alespoň dost dlouho doma mluvíte a chystáte se vyrazit pro svého vyvoleného do útulku. Ať tak či onak, musíte domácnost na příchod nového člena připravit. Štěně si nevystačí jen tak s něčím, bude se mu hodit plno roztomilých nezbytností, a vsadíme se, že vy jako novopečení pejskaři mu vše rádi dopřejete.

 

1)      Miska

 

Misky budete potřebovat minimálně dvě – na vodu a na krmivo. Ideální jsou misky z plastu či nerezu s protiskluzovou úpravou, aby štěněti při jídle neujížděly. Ani koupě misky není zcela jednoduchá. Štěně nezůstane štěnětem navždy, a tak doporučujeme pořídít kvalitní misky, které bude moct využívat i v dospělosti. Nabízí se tedy otázka, jak velkou misku pejskovi vybrat. Pokud máte plemeno, které v dospělosti neváží více než 10 kg, měla by vám stačit miska o objemu 0,2 až 0,5 litru. Pro středně velká plemena je třeba pořídit misku větší (0,7 až 1 l), pro velké psy dokonce misky o objemu větším než 1 l. Obří plemena už svoji denní porci krmiva potřebují dostávat do misky nad 2 litry.

 

Materiál je samozřejmě důležitý. Nerezové misky jsou hygienické a vás potěší zejména díky tomu, že se snadno omývají. Plastové misky vynikají zase nižší hmotností, což může být pro někoho také kritériem při nákupu. Pro dospělého pejska, který je nenapravitelným hltounem, ve Světě krmiv najdete i speciální „protihltací misky“, které jsou speciálně tvarované tak, aby pes nezhltl celou svoji porci najednou.

 

Pokud jste nadšení cestovatelé a plánujete na výlety brát i své štěně, můžete mu rovnou pořídit speciální cestovní misku. I na cestách se musí pejsek najíst a napít. Mnozí pejskaři vyráží se svými mazlíky stanovat, na túry a dokonce chlupáče berou i na vodu. Na takové výlety s sebou samozřejmě nemůžete táhnout dvě velké misky, potřebujete mít v batohu místo na plno dalších nezbytností. Proto pro pejskaře – dobrodruhy nabízíme speciální skládací cestovní misky, vyráběné buď ze silikonu, nebo z jiných lehkých a nepropustných materiálů, a cestovní láhve na vodu.

 

2)      Obojek pro štěně

 

Ačkoliv můžete štěně na první procházky brát až po očkování, můžete ho už doma zvykat na obojek. Obojek pro štěně by měl být měkký, polstrovaný – rozhodně by to neměl být obojek řetězového typu, ani obojek stahovací! Měl by se zapínat na přezku. Co se týče velikosti obojku, počítejte s tím, že ho pejskovi nekupujete na celý život. Obojek se štěnětem neporoste a je hloupost mu kupovat obojek zbytečně velký. Platí, že mezi krk štěněte a obojek by se vám měly vejít dva prsty. Pokud si objednáváte obojek z e-shopu, doporučujeme si velikost obojku zjistit pomocí krejčovského metru (popřípadě provázku, jehož délku následně změříte). Přiložte štěněti ke krku dva prsty a obvod krku i s prsty změřte krejčovským metrem.

 

3)      Vodítko pro štěně

 

Když už si chlupáč zvykl na obojek, je čas na vodítko pro štěně. Dokud nechodíte na procházky, připněte vodítko pejskovi k obojku jen tak a nechte ho s ním běhat po bytě (samozřejmě pod dohledem, aby se nikde nezachytilo). Pomalu můžete začít i s výcvikem. Vezměte si druhý konec vodítka do ruky a ukažte štěněti, co vodítko představuje – spojnici mezi vámi a jím, nástroj, kterým ho můžete ovládat. Pro štěňata se doporučují obvykle vodítka pevná. Pevné vodítko je totiž ideální výcvikovou pomůckou. Můžete díky němu snáze štěně ovládat a naučit ho základním povelům.

 

4)      Kartáč a hřeben pro péči o srst

 

Ve štěněcím věku se pejsek všechno učí snáz. Proto byste měli začít i s pravidelnou péčí o srst. Mladý pes si na každodenní rituál kartáčování a česání zvykne a oblíbí si ho. To se vám bude hodit v období, kdy bude pejsek měnit štěněcí srst za dospělou. Typ hřebene a kartáče přizpůsobte plemeni. Pro dlouhosrstá plemena, jako jsou například kolie, se hodí řídké kovové hřebeny a kartáče či hrabla s delšími štětinami, naopak psy s krátkou hladkou srstí, například výmarské ohaře nebo malé mopsy, stačí vyčesávat speciálními gumovými rukavicemi nebo kartáči s měkkými hroty.

 

5)      Hračky

Máte doma štěně, takže potřebujete hračky. Ne jednu hračku, ani dvě nebo tři… prostě hračky. Čím víc, tím líp (všeho samozřejmě s mírou). Štěně totiž hračky potřebuje. Během hry se socializuje, zvyká si na interakci s vámi i ostatními členy rodiny, popřípadě jinými zvířaty. Hra je fyzickou aktivitou, při níž se pořádně unaví a zároveň posílí vyvíjející se svalstvo. Hračky pro štěně musí být rozmanité. Štěňata milují nejrůznější podněty. Myslete ale na to, že doma nemáte trhače s pevným chrupem. Hračky pro štěně by měly být měkké, aby to jeho zoubky vydržely.

6)      Přepravka či cestovní taška

 

Přepravku či cestovní tašku užijete už ve chvíli, kdy si budete své malé chlupaté štěně přivážet domů. Nezapomeňte ale na to, že budete štěně vozit k veterináři i jinam… přepravka se vám bude zkrátka hodit po celý život psa. Pokuste se najít takovou, která mu bude poskytovat maximální komfort, a to i z hlediska velikosti. Pro mnohé pejsky je cestování stresující. Snažte se tento stres co nejvíce omezit.

 

Pro pejskaře, kteří se chystají svého mazlíčka z bodu A do bodu B dopravovat po svých, jsou na trhu k dostání i speciální batohy na nošení menších psů.

 

7)      Známka

 

Když už má pejsek takřka vše, včetně obojku, je třeba, aby dostal i svoji známku s vaším jménem, adresou a telefonem, kdyby se zaběhl. V nabídce Světa krmiv naleznete kožené i chromové adresářerůzných barev a provedení, do nichž lze vložit papírek se všemi údaji, které případný nálezce pejska potřebuje.

 

8)      Pelíšek

 

Každé štěně potřebuje pelíšek. I pokud patříte mezi „postelové chovatele“, kteří svého mazlíka pouští večer do peřin, pelíšek je osobním prostorem pro soukromý odpočinek, který potřebuje každý pejsek. I když chcete svému štěněti dopřát to nejlepší, pelíšek je věc spotřební – hlavně u štěňat. Vyberte nějaký prostorný a pohodlný, ale počítejte s tím, že ho pejsek buď počurá, nebo časem rozkouše. Vyložte ho pěkně dekou a najděte mu vhodné místo. Neměl by stát v průvanu.

 

9)      Návykové podložky


Skvělým pomocníkem každého majitele malého štěněte jsou tzv. návykové podložky, které slouží k nácviku základní potřeby. Jsou extra savé a nekloužou. Pokud je budete umisťovat stále na stejné místo, štěně si na ně zvykne a bude chodit vykonávat potřebu výhradně tam. Jsou také vhodnou vystýlkou do přepravky.