Drobní hlodavci nejsou na chov nároční, nemusíte je venčit a přitom se s nimi mohou vaše děti i pomazlit. Většina rodičů sáhne po křečkovi. Proč ne, ale tím vaše možnosti zdaleka nekončí. Ve zverimexu či u soukromých chovatelů je k mání celá řada hlodavců, kteří se dají ochočit.

Zakrslý králík
Sice nepatří mezi hlodavce, ale mezi zajícovce, ale to teď ponechme stranou. Je tak roztomilý a heboučký, že si ho okamžitě zamilujete. Při koupi ale pozor na to, abyste si domů nepřinesli jen mládě velkého králíka. Jak to poznat? Zaměřte se na jeho uši, musí být co nejkratší. Ideální ale je, pokud si pro něho zajdete k chovateli, kde vidíte i jeho rodiče.

Před koupí ale myslete na to, že se dožívá 8 – 10 let a potřebuje nejen každodenní péči, ale také výchovu. Králík je inteligentní zvíře, které je schopno naučit se spoustu kousků, přiběhnout na zavolání, chodit na kočičí (někteří i na lidský) záchod, s některými můžete i sportovat – skákat přes překážky. Je ale nezbytné hodně se mu věnovat. Nejaktivnější jsou v podvečer, večer a k ránu.

 • Počítejte s tím, že je třeba nechávat králíčka proběhnout po bytě.

Morče
Tohle je klasika, která nezklame. Než si ho pořídíte, měli byste ale vědět, že je to velmi společenské zvíře. Nejlépe mu je ve dvojici. Ale pozor, pokud se nechystáte otevřít si chovnou stanici. Rychle se totiž množí! Dbejte na to, aby byla obě morčata stejného pohlaví. Daní za spokojenost morčete žijícího ve dvojici je ale to, že pravděpodobně nebude tak ochočené, jako kdyby bylo samo. Pokud tedy trváte na pořízení jednoho exempláře, musíte se mu o to víc věnovat.

Nemusíte se přitom bát, že by vaše dítě morče kouslo – takový reflex obrany nemá vyvinutý. Naopak jsou mazlivá a může se stát, že je na svém těle uhladíte až ke spánku.

 • Aktivní je přes den a s majitelem komunikuje pískáním, což nemusí být vždy příjemné.
 • Existují také morčata „naháči“, která jsou bez srsti - skinny a baldwin.

Osmák degu
Tomuto hlodavci se přezdívá chilská veverka. Proč se jmenuje osmák? Podle zubů, respektive žvýkacích plošek stoliček, které připomínají osmičky. Ale teď to podstatné – jde o velmi společenské, chytré a aktivní zvíře. Svým temperamentem jej lze přirovnat třeba k jack russel teriérovi – neustále je v pohybu a něco dělá. A dokáže dělat i věci, které byste nečekali. Může se naučit používat jednoduché nástroje a s jejich pomocí si třeba přistrčit potravu.

Miluje ale společnost ostatních osmáků, takže pokud ho budete chovat samostatně, nebude zcela spokojený. Nemá příliš v lásce ani stěhování, potřebuje aklimatizaci na nové prostředí. Dožívá se 6 – 8 let.

 • Osmáka je možné ochočit a naučit přiběhnout na zavolání.
 • Výhodou je, že jde o velmi čistotné zvíře, které skoro nezapáchá a netrpí na člověka přenosnými chorobami.

Potkan
Když se řekne potkan, těžko se vám na první dobrou vybaví, že jde o milého, inteligentního a přítulného domácího mazlíčka. To všechno je ale pravda. Umí přiběhnout na zavolání, slyší na své jméno a vyhledává zábavu. Na oplátku ale vyžaduje vaši společnost, a to několik hodin denně. Nemáte tolik času? Pak mu raději pořiďte kamaráda. Toho mu člověk nahradit nemůže.

Neblahým důsledkem laboratorního šlechtění je jejich krátký život (dožívá se kolem 3 let) a také časté zdravotní problémy ve „stáří“, které se mohou prodražit.

Říká se, že sameček je snáze ochočitelný, ale může být také agresivní. To ale vyřeší kastrace.

 • S potkanem na rameni můžete chodit i ven.
 • Může se naučit být aktivní přes den a v noci spát.
 • K mání jsou také potkani bez srsti pro alergiky.

Činčila
Co do roztomilosti a hebkosti, konkuruje králíkovi činčila. Však je pro svůj hedvábný kožíšek také ceněna a chována. Jako kožešinové zvíře ji lovili už Inkové. V čem se ale oproti králíkovi liší, to je náročnější chov a poněkud bázlivější povaha. Přesto ji ale můžete také ochočit tak, že přiběhne na zavolání. Jen se jí musíte pravidelně věnovat. Dožívají se 8 – 15 let.

Ke svému životu nepotřebují nutně dalšího jedince, i když je to samozřejmě lepší. Co ale potřebují, to je miska s pískem, ve kterém se koupou.

 • Její srst většinou nevadí alergikům.
 • Je aktivní hlavně večer a v noci a dokáže být i dost hlučná, zatímco přes den spí.

Pískomil
Co se vzhledu týče, je pískomil kompromisem mezi myší a křečkem. Jsou ale nesmírně aktivní, stále něco hrabou, hlodají a skáčou. V přírodě žijí v koloniích, takže mají rádi velkou společnost. Možná i proto se rychle množí, takže si rozhodně nepořizujte pár.
Ochočit je lze, ale jen přiměřeně. Není to typické zvířátko na mazlení. Naučí se ale přijít na ruku a někdo pískomily dokonce pouští po bytě, aby se proběhli.

 • Jsou aktivní přes den i v noci.
 • Stačí jim jen malé množství vody, a tím pádem také minimálně močí. I proto jejich příbytek nezapáchá a není potřeba tak často čistit.

Nic není černobílé

Vybrali jste si? Pamatujte, že vždy je lepší chovat alespoň dva a jedince, samotnému bude smu. Počítejte ale s tím, že se i mezi těmito hlodavci se najdou výjimky potvrzující pravidlo. Někteří zůstanou plaší, nepořádní a nevychovatelní i přes veškerou vaší péči. Tak to ale máte se všemi zvířaty. Ostatně i s lidmi. Pokud si budete zvíře pořizovat, je lépe vyhledat zkušeného chovatele, který vám s chovem poradí. Hlavně mějte na paměti, že hlodavci nejsou živé hračky. Je třeba se jim věnovat a dbát na jejich spokojený život. A za to nesete odpovědnost vy, byť jste je věnovali svým dětem.